МОСКВА, 13. фебруара – Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски Г. Иларион, шеф Одељења за међуцрквене везе Московске Патријаршије, Надбискуп Каунаса Сигитас Тамкевичиус, председавајући Литванске бискупске конференције; и Г. Демидов, представник Одељења за верско образовање Руске Православне Цркве одржали су конференцију за медије 8. фебруара 2012. године у Згради Одељења за међуцрквене везе у Москви, и том приликом одговарали су на питања новинара.
На почетку конференције, у својству домаћина, Митрополит Иларион је поздравио представнике медија који су дошли на конференцију за штампу поводом проблема у верској настави у секуларним школама.
Митрополит Иларион је приметио значајан напредак у вези са овим проблемом, пошто је 28. јануара 2012. године Влада Руске Федерације објавила проглас у коме, између осталог, пише да ће наставни предмет “Основе религија и секуларна етика” бити обавезан у курикулуму свих руских школа. Митрополит Иларион је истакао да број предавања из верске наставе није довољан. Његово искуство показује да верска настава за децу у свим разредима јесте “увек актуелна и значајна.” Зато је Митрополит нагласио да је добро што ће се религија учити у четвртом разреду, али да сматра да деца у првом разреду, као и у вишим разредима, треба да уче о религији. Он се нада да ће се наставити дијалог са државом о могућности да се предмет “Основе религија и секуларна етика” предаје у свим разредима. Надбискуп Тамкевичиус је причао о резултатима наставе из верских предмета у школама у Литванији. Надбискуп је такође нагласио разлику литванског модела раздвајања Цркве од државе, у односу на руски и француски. Митрополит Иларион је упознао новинаре са чињеницом да је надбискуп Тамкевичиус 1983. године дао приговор савести и зато био ухапшен, а затим и оптужен због анти-Совјетске пропаганде, те је провео неколико година у затвору. Даље је Митрополит навео пример једног католичког свештеника из Литваније, који је неколико година провео у затвору због истог “кривичног дела”: причао је деци о вери. Г. Демидов је скренуо пажњу на неке потешкоће у слободи избора, обуци наставника и методологији.
Извор: Одјељење за спољне црквене везе Московске Патријаршије