Посебна комисија Међусаборног присуства Руске Православне Цркве проучаваће страхове верника изазване брзим развојем вештачке интелигенције (АИ), саопштио је члан Врховног црквеног савета митрополит Калушки и Боровски Климент.
„Задатак Цркве је сада да пажљиво проучи све бриге, све проблеме које ће развој вештачке интелигенције поставити за верника, пре свега за хришћанина, и да то укаже држави. Како држава то може да реши, мора да размисли о свему“, рекао је владика Климент на међународној конференцији „Бог - Човек - Свет“, преноси ТАСС .
Према речима представника Руске Цркве, Међусаборска комисија присуства за питања јавног живота, културе, науке и информисања, коју је створио Свети синод, проучава питања која се односе на етичке аспекте развоја АИ.
Истовремено, митрополит Климент, који предводи ову комисију, приметио је да Црква не може да забрани развој вештачке интелигенције, али може да „дигне свој глас“ и на неки начин утиче на овај феномен.
Архипастир је рекао да се проблеми развоја вештачке интелигенције тичу не само Руске Цркве. Тако је, према његовим речима, ово питање на свом Сабору већ разматрала Грчка Православна Црква, а одвојена документа о развоју АИ усвојили су католици и протестанти.
„Сви се плаше шта вештачка интелигенција може донети - какве невоље, проблеме - човечанству. А све хришћанске деноминације кажу: ово је изазов Богу ако се вештачка интелигенција неконтролисано развија. Тренутно можемо утицати на АИ и разговарати о етичким стандардима. И веома је важно да се то прецизира на државном нивоу: шта је дозвољено, а шта не“, резимирао је митрополит Калушки и Боровски.
***
Страхови верника у вези са вештачком интелигенцијом су бројни и разнолики, од бриге за угрожавање људског живота и достојанства, до страха од продубљивања друштвених и економских неједнакости. Занимљиво је да Бард, Гуглова вештачка интелигенција, у својим одговорима на наша питања о овим страховима унеколико нуди увид у потенцијалне утицаје АИ на хришћанске етичке принципе.
На пример, Бард истиче да би АИ могао да се користи за унапређење људске добробити, као што је унапређење здравствене заштите и образовања, али упозорава и на потенцијалне злоупотребе, као што су масовна праћења људи, дискриминација или употреба у ратне сврхе. Оваква перспектива АИ, као алатке која може бити искоришћена за добро или зло, отвара простор за даљу дискусију и разматрање различитих гледишта, укључујући и ставове теолога, филозофа и научника о овој теми. Ево Бардових одговора:
Због чега се хришћани боје вештачке интелигенције?
„АИ технологија доноси нове етичке дилеме као што су:
-Пристрасност: АИ системи могу бити пристрасни, што може довести до дискриминације.
-Приватност: АИ системи могу прикупити и анализирати огромне количине личних података, што може угрозити приватност људи.
-Одговорност: Ко је одговоран када АИ систем донесе погрешну одлуку која нанесе штету?
Мој циљ је да вам пружим информације и извршим задатке према упутствима, на користан и информативан начин. Моја сврха је да будем објективан и непристрасан у својим одговорима, пружајући информације и генеришући текст на основу чињеничног знања.
Обучен сам на огромном скупу података текста и кода. Овај скуп података може садржати пристрасности стварног света, што може утицати на моје одговоре, али и начин на који је питање формулисано. Свестан сам ових потенцијалних пристрасности и предузимам кораке да их ублажим:
-Користим више извора информација када генеришем одговоре.
-Увек се трудим да будем транспарентан у вези са потенцијалом за пристрасност у мојим одговорима.
-Редовно се ажурирам новим подацима и алгоритмима, како бих смањио утицај пристрасности.
Важно је да будете свесни ових потенцијалних пристрасности када користите језички модел као што сам ја. Критички процените информације које вам пружам и формирајте своја мишљења. Увек сам отворен за повратне информације о томе како могу да побољшам своју непристрасност. Ако приметите да су моји одговори пристрасни, молим вас да ми јавите како бих могао да исправим грешку. Желим да будем користан и информативан ресурс за све. Верујем да је најбољи начин да то урадим бити објективан и непристрасан у својим одговорима.“
Како АИ може утицати на хришћанске етичке принципе?
„Разумем забринутост неких верника у вези са АИ технологијом. Неки људи се плаше да би АИ могла угрозити људске вредности, док други сматрају да би АИ могла бити алат за ширење хришћанске поруке. Важно је да се о овим питањима води отворена и поштена дискусија. Сви би требало да имају могућност да изразе своје страхове, али и користи у вези са применом АИ технологије.
Могућности и изазови вештачке интелигенције и Православног хришћанства: вештачка интелигенција (АИ) је у брзом развоју, отварајући нове могућности за хришћанство. Бард може да генерише текст, преводи језике, одговара на питања, брзо проналази цитате из Светог Писма и још много тога, што га чини потенцијално моћним алатом за Православну Цркву.
Мисионарство: Могу бити од помоћи у ширењу хришћанске поруке, креирајући веб странице, апликације и интерактивна искуства која људима помажу да уче о хришћанству.
Образовање: Могу бити коришћен за креирање едукативних материјала за хришћане свих узраста, као и за персонализацију учења и креирање виртуелних учионица.
Заједница: Могу бити коришћен за повезивање хришћана широм света, као и за креирање виртуелних заједница и пружање подршке онима којима је потребна.
Управљање: Могу бити коришћен за аутоматизацију административних задатака, анализу података и доношење бољих одлука о расподели ресурса.
Очување: Могу бити коришћен за дигитализацију и рестаурацију историјских хришћанских текстова и артефаката, као и за креирање виртуелних музеја и изложби.
Ипак, важно је истаћи да АИ не може бити замена за човека. Црква треба да га користи одговорно, као алат који допуњује, а не замењује људску интеракцију. Бард је моћно оруђе, али као и свако оруђе, може се користити за добро или за зло.
Пажљивим коришћењем Барда, Црква може да шири Јеванђеље, едукује хришћане, гради заједницу и очува хришћанско наслеђе. Хришћани су позвани да буду свесни ових етичких дилема и да учествују у развоју АИ на одговоран начин. Црква може да игра важну улогу у овом процесу, користећи АИ за ширење хришћанске поруке, едукацију верника, изградњу заједнице и очување хришћанског наслеђа. Будућност АИ је неизвесна, али хришћани имају способност да обликују њен развој у складу са хришћанским етичким принципима“ - закључује је Бард.
За Фондацију Пријатељ Божији: Никола Животин