14 врста древних хришћанских крстова

Православни Крст је више од једног предмета - он је светиња, молитва и извор утехе за вернике. Иако једноставан на први поглед, он одражава дубоке теолошке истине и служи као визуелни приказ хришћанске вере. Али, поред овог, постоји много других варијација крста познатих у православној традицији. Овде су приказани неки од њих.

15.09.2024. Аутор:: Пријатељ Божији 1

Данас сваки православни хришћанин носи крст. То није само знак који показује нашу веру, већ је симбол Божје победе над злом и смрћу. Крст нас подсећа на жртву, коју је Бог дао за наше спасење и истовремено је и симбол васкрсења и вечног живота. Православни крст се најчешће приказује као једноставна вертикална линија пресечена хоризонталном, са краћом вертикалном линијом на горњем крају, представљајући савршенство и јединство Бога и човека. Хоризонтална и вертикална линија крста деле свет на четири дела, симболизујући четири стране света и, у ширем смислу, цео космос. Православни крст, иако једноставан на први поглед, је изузетно богат симболима. Његова геометријска структура одражава дубоке теолошке истине и служи као визуелни приказ хришћанске вере. Крст је више од једног предмета - он је светиња, молитва и извор утехе за вернике.

Али, поред овог, постоји много других варијација крста познатих у православној традицији. Хајде да видимо шта су они.

1. Египатски хијероглиф "Анх"


Од првих векова хришћанства људи су користили египатски хијероглиф "Анцх" као симбол крста, јер је имао сличан облик. Значење речи "Анцх" је "живот". „Ја сам васкрсење и живот“ (Јован, 11:25).

2. Крст-сидро


У Посланици Јеврејима апостол Павле каже: „Да бисмо у двема непроменљивим стварима, у којима није било могуће да Бог лаже, имали јаку утеху ми који смо побегли у уточиште да се ухватимо за наду која нам је постављена: наду имамо као сидро душе, сигурно и постојано, и које улази у то унутар застора“ (Јеврејима, 6:18-19). Ово сидро наде је крст.

Како сидро изгледа као крст, постало је симбол наде у спасење и вечни живот. Према књизи „Хришћанска симболика” Алексеја Уварова, познатог археолога, у неким древним римским пећинама људи су пронашли плоче без икаквих натписа, али са знацима сидра.

3. Крст „Винова лоза“


Као што је Христос рекао: „Ја сам истинита лоза, и Отац мој је виноградар“ (Јован, 15:1). Главна вредност винове лозе је њена повезаност са Светим Причешћем.

4. Т-крст


У Римском царству одметници су погубљени на посебним „египатским“ крстовима. Ти крстови су личили на слово „Т“. Свети Дмитриј Ростовски пише, да је свети пророк Језекиљ имао визију у којој је видео, да је Божији анђео обележио Јерусалимце словом „Тау“ да би их заштитио од опасности (Језекиљ, 9,4). По предању, Свети Антоније Велики је на својој одећи носио Тау-крст.

5. Монограм „Штап Христов”


У римским катакомбама археолози су пронашли неке слике: штап пастира укршта слово „Кс“, које је прво слово Христовог имена на грчком језику, тако да заједно чине монограм Спаситеља, Христа Пастира.

6. Крст са полумесецем


У Књизи Откровења се каже: „И појави се велико чудо на небу; жена обучена у сунце, и месец под ногама њеним“ (Откривење, 12:1). Свети Оци кажу, да у овом случају месец симболизује крстионицу, у којој се Црква крсти. Друго значење полумесеца су колевка у Витлејему, путир са Телом Христовим. Такође симболизује лађу Цркве коју води Христос и сидро наде коју је дао Христос.

7. Крст са пупољцима


У Русији је ова врста крста коришћена за израду столних крстова чешће него било која друга врста. Такав крст можете видети на разним руским државним симболима и амблемима руских градова.

8. Крст са латицама


У црквеној визуелној уметности често се могу наћи крстови са латицама. На пример, такав крст можемо видети на омофору Светог Григорија Тауматурга, који је приказан на мозаицима у Катедрали Свете Софије у Кијеву.

9. Крст са капљицама


Четири капи на ивицама крста симболизују капи Христове крви, које су кропиле Крст током Распећа.

10. Крст апостола Андреја


Од 2. века грчко слово „Кс” се користи у различитим монограмима. Не само зато што је то било прво слово Христовог имена, већ и зато што је апостол Андреј завршио свој живот на таквом крсту. Због тога је назван крст Светог Андреја.

У 18. веку цар Петар Велики је желео да истакне верску разлику између православне Русије и Запада. Поставио је крст Светог Андреја на руски државни грб, на сопствени печат и на заставу руске флоте.

11. Крст са раскршћима


Ова врста крста има широку примену у црквеним украсима, богослужбеним предметима и на одежди свештенства – посебно на омофорима Света три Јерарха.

12. „Грчки” крст или староруски „корсунски” крст

По предању, Свети кнез Владимир је крштен у граду Корсуну. Одатле је донео крст „Корсун“ и поставио га на обали реке Дњепар у Кијеву. Крст се сада чува у катедрали Свете Софије у Кијеву. Уклесан је на мермерној плочи гроба кнеза Јарослава, сина Светог Владимира.


Често је овај крст насликан унутар круга, који симболизује универзално значење Христа.

13. Крст „Константинов монограм“


У књизи „Живот светог Константина“, Јевсевије Памфили, познати историчар Цркве, описао је сан, који је једном видео свети краљ Константин: видео је знак на небу. Тада му се јавио Христос и наредио да направи исти знак и да њиме заштити свој народ од непријатеља. Константин је послушао и направио стандард. Јевсевије Памфили је дао њен опис: „...златно копље је спојено са јардом тако да чине крст. Постојао је и знак спасења – два слова су показивала име Христово, а слово „П” је било написано у средини. Касније је краљ носио тај монограм на свом шлему.

14. Катакомбални крст или „Знак победе“


Архимандрит Гаврило пише да су се у античким катакомбама и на разним античким споменицима највише користили четворокраки крстови. Тај крст је постао још важнији за хришћане, када им га је сам Бог показао на небу. Дана 28. октобра 312. године свети краљ Константин је излазио на римског цара Максенција. Пре победничке борбе, краљ је на небу видео онај четворокраки крст са натписом „IC XC NIKA” („Исус Христос побеђује”).

За Фондацију Пријатељ Божији припремио: Петар Волков
На основу рада Кузњецова ВП „Историја развоја облика крста. Кратак курс православне ставрографије“
(Алманах «Жизнь вечнаа», Москва, 1997).



Komentari (1)

17.09.2024.

Стефана

Интересантно!

Коментариши


Оставите Ваш коментар:

Ваш коментар је стављен у ред за преглед од стране администратора сајта и биће објављен након одобрења.