Зашто жене не улазе у црквени олтар?

Христос је променио уопштено мишљење о женама. Са њима је разговарао, као и са свима осталима; прихватио њихову службу као норму (сетите се бар примера Марте и Марије - сестара Лазара Четвородневног). Пресвета Дјева Марија је до краја живота била Учитељица апостола.

23.12.2024. Аутор:: Пријатељ Божији 0

Зашто је жени забрањен улазак у олтар у Православљу? Ово питање се често поставља свештеницима. Неки брзо одговоре на ово цитирајући Прву Посланицу апостола Павла Коринћанима: „Жене ваше нека ћуте у црквама; јер им није дозвољено да говоре“ (1. Кор. 14:34), или сличним цитатима. И додају да је тако ишло од првих дана, да је Ева прва била преварена, што значи да је она више крива од Адама.

Али Христос је променио уопштено мишљење о женама. Са њима је разговарао, као и са свима осталима; прихватио њихову службу као норму (сетите се бар примера Марте и Марије - сестара Лазара Четвородневног). Пресвета Дјева Марија је до краја живота била Учитељица апостола. У хришћанским заједницама жене су се често трудиле, па чак и проповедале (у апостолско време то се звало „пророковање“).

Ако погледате поменути фрагмент Посланице Коринћанима у контексту, можете схватити да је било немира и спорова који су долазили од неколико жена у заједници. А горњи цитат не говори о потпуној забрани за све жене, већ о посебном упутству да ућуте посебно за оне који се свађају и изазивају забуну у заједници: нека ваше жене ћуте. На пример, ако не можете мирно да служите заједници, не служите уопште и ћутите.

На другим местима у апостолским посланицама учитељске (пророчке) жене се често помињу као апсолутно нормална, свакодневна појава за Цркву. У Римљанима, 16. глава, апостол љубазно говори о ђакониси Тиви. Да подсетим да су ђакони били нешто попут организатора скупова раног периода Цркве.
Дела Апостолска (2.глава) говоре о четири девице које пророкују; а у истој првој посланици Коринћанима у 11. глави апостол Павле даје упутства женама да се моле и пророкују покривене главе. Али он не даје забрану.

А у посланици Галатима апостол каже: „Нема више Јевреја, ни незнабожаца; нема ни роба ни слободног; нема ни мушког ни женског: јер сте сви једно у Христу Исусу.” (Гал 3:28). У хришћанству не би требало да постоји родна подела. Нажалост, не разумеју сви ово.

Једини разлог зашто жене нису постале апостоли био је због старих популарних ставова о другоразредном статусу жена. Ни Римљани, ни Јевреји, ни многи други нису их једноставно слушали, па су оне училе само међу хришћанима. Иако је Марија Магдалина, ризикујући свој живот, са вестима о васкрслом Христу отишла до самог цара Рима...

Дакле, на питање зашто жена не сме да иде пред олтар? Одговор је једноставан: нико уопште не сме да уђе у олтар. Ово је Свето Место где Господ редовно чини чудо претварања хлеба и вина у Своје Тело и Крв. Нико нема право само да оде тамо. Чак и патријарх.

Изузетак је послушање, односно у олтар улазе само они који у то време тамо спремају службу, служе, чисте или поправљају. Извршили су дужност- отишли ​​су, без права уласка док се није појавила следеће послушање. Не зато што се тамо причешћује свештенство (у томе нема ништа посебно), већ зато што конкретно за неког осим њих, конкретно у том тренутку, ту нема шта да се ради. Чак и када се наш цар причестио (то је урадио у олтару, заједно са служећима), отишао је тамо само за време причешћа - и одмах отишао. Дакле, никоме није дозвољено да „само стоји и моли се“ или „посети“ олтар, јер је то место свето. Само ради послушања, припреме за службу или поправке/чишћења.

Ако неко од мирјана (било ког пола) несвесно уђе у олтар, онда треба да учтиво и са љубављу, да се не уплашите и не осрамотите, изведете ову особу у храм. Улаз на ово свето место је отворен само ради послушања.

И ни у ком случају не би требало дозволити крварење у олтару. Крв тамо може бити само Христова. Ако се ту пролије и кап људске крви, онда се у овом храму не може вршити Бескрвна Жртва (служба) док се изнова не освешта.

Због тога је прихваћено као обавеза за све: ако свештеник има рану која крвари, чак и ако је добро завијена, не може ући у олтар док крварење не престане. На крају крајева, одежде и прибор на којима је људска крв су неприкладни за употребу док се не оперу или очисте. У вишесвештеничкој парохији, ако је служећи свештеник повређен, он мора хитно бити замењен другим. И рањеник напушта олтар док не престане крварење.

Ја лично сам имао такав тренутак да сам се пре вечерње службе посекао ножем код куће (наравно случајно). А ја сам једини тамо, нема ко да ме замени. И када сам стигао у храм, замолио сам момке да ми донесу одежде и кадионицу. Вечерње сам служио са акатистом без уласка у олтар, затим сам код куће залечио посекотину.

Али шта је са женама? Једноставно је: у њих сваког месеца буде природни губитак крви, што се аутоматски претвара у „неприкладност“. Жене врше послушност у хору, читају Часове, обављају административне функције и тако даље, али не улазе у олтар.

Међутим, познато је да у манастирима и у неким мањим парохијама, због недостатка кадрова, старије жене које више немају природни губитак крви смеју да послуже у олтару. Током Другог светског рата, то је углавном била норма, пошто су скоро сви мушкарци одведени на фронт, а баке су певале, читале и прислуживале. Од апостолских времена, као што је већ речено, постојао је чин ђакониса, иако се сада ретко где среће.

јереј Алексије Таах
За Фондацију Пријатељ Божији са руског: Сл. Аћимовић
Извор: monastery.ru

 

 



Komentari (0)


Оставите Ваш коментар:

Ваш коментар је стављен у ред за преглед од стране администратора сајта и биће објављен након одобрења.